Teczki bezkwasowe

Czym są teczki bezkwasowe?
Niektóre dokumenty wymagają specjalnego przechowywania przez długi czas. Do tego służą opakowania, które nie mają kwasowego odczynu, więc dzięki temu stwarzają optymalne środowisko dla zawartości.

Teczki bezkwasowe pozwalają przechowywać dokumenty i zdjęcia w nienaruszonym stanie przez kilkadziesiąt lat. Najczęściej wykorzystywane są w urzędowych archiwach oraz bibliotekach, gdzie zawartość jest szczególnie delikatna.

Na dokumentach, które przechowywane są w tradycyjnych teczkach lub pudłach widać czasem pożółkłe ślady. To efekt działania obecnych w powietrzu pierwiastków, które powodują powstawanie takiego nalotu na powierzchni papieru.

Teczki bezkwasowe wykonane są z papieru najwyższej jakości. Najczęściej jest to czysta celuloza bez żadnych substancji wybielających. Poza tym pH powyżej 7 charakteryzować się muszą też pozostałe elementy teczki, takie jak wstążki, czy gumki, które służą do zamykania teczki.

W teczkach i pudłach bezkwasowych przechowywane są muzealne zbiory, starodruki biblioteczne i inne cenne dokumenty, które mają charakter zabytku i trzeba szczególnie dbać o ich jakość. Dzięki przechowywaniu w odpowiednich warunkach mogą przetrwać wiele lat.

W teczkach bezkwasowych przechowuje się również niektóre dokumenty urzędowe.

Author:

Related Post

top