Lokaty jednodniowe jako sposób inwestycji wolny od podatku

Lokata jednodniowa to jedyny w swoim rodzaju produkt pieniężny. Dzięki kreatywnemu nastawieniu do rachunkowości, znawcom branży finansowej udało się stworzyć twór inwestycyjny, dzięki któremu interesant uniknie płacenia podatku od przychodów z lokat. Podatek ten zwany jest kolokwialnie podatkiem Belki, gdyż wprowadził go profesor Marek Belka, kiedy sprawował funkcję Ministra Finansów.

W założeniu oprocentowanie podatku od zysków inwestycyjnych wynosi 19%. Niemniej jednak w związku z tym, że sposób jego kalkulowania jest zawikłany i wieloetapowy, ostateczne oprocentowanie jest bardzo różne. Podatek Belki może być zupełnie opuszczony przy zastosowaniu adekwatnie dopasowanych atrybutów lokaty jednodniowej.

Lokata jednodniowa została przedłożona parę lat temu przez Alior bank i do dziś jest bardzo lubiana. Oprocentowanie lokat standardowych będzie więc ewidentnie niższe niż lokat jednodniowych. Jest tak przede wszystkim przez wzgląd na to, że omijamy podatek Belki, ale także biorąc pod uwagę dzienną kapitalizację odsetek.

Od początku istnienia lokaty jednodniowe wyzwalały duże kontrowersje oraz obawy. Aczkolwiek okazuje się, iż ten gatunek inwestycyjny jest absolutnie zgodny z prawem. W wielu przypadkach zostało to przyznane m.in. przez członków Ministerstwa Finansów. Obecnie trwają prace mające na celu zmianę regulacji prawnych modyfikujących podatek Belki. Tego rodzaju „uszczelnenie” opodatkowania ma zapewnić poważne przychody do budżetu państwa. Mimo iż przystąpiono już do pewnych prac, to zapewne wiele czasu minie aby zostały uchwalone adekwatne regulaminy.

Author:

Related Post

top